Coed Varsity Indoor Track · Coed Indoor Track (Girl’s Finish 2nd Place/Boy’s Finish 8th) at the MCPS Championship!


The WJ Coed Indoor Track Team had a strong showing at the MCPS Indoor Track Championship at the PG Sportsplex on January 16, 2019.  The girl’s team took home 2nd place for the second year in a row and the boy’s team took home 8th place.  There were many great races/events that took place.  The team looks to continue upon their success, as they prepare for their next meet on Saturday, January 26th, 2019 at the Last Track to Philly, hosted by Georgetown Prep.  This is their last opportunity to qualify for the 4A West Regional Championship meet on February 7th, 2019.

Here are some of the highlights:

Girl’s Team: 2nd Place

Boy’s Team: 8th Place

55m Dash – Girls:

Erin Henderson – 7.32 2nd/34th place.

55m Hurdles – Girls:

Erin Henderson – 8.97 3rd/17th place.

300m Dash – Girls:

Ally Hilligoss – 43.89 8th/29th place.

500m Run – Girls:

Adrienne Bruch – 1:24.44 10th/22nd place.

800m Run – Girls:

Adrienne Bruch – 2:30.99 8th/28th place.

Jessica Zito – 2:31.08 10th/28th place.

1600m Run – Girls:

Ella Gaul – 5:20.79 3rd/27th place.

Sophia Morales – 5:35.30 7th/27th place.

3200m Run – Girls:

Jenna Goldberg – 11:53.12 – 3rd/20th place.

Sophia Morales – 12:15.51 6th/20th place.

4 x 200m Relay – Girls:  – 1:47.81 – 3rd/21st place.

Erin Henderson, Sierra Agarwal, Ally Hilligoss, and Kelsey Evans.

4 x 400m Relay – Girls:  – 4:25.32 – 6th/19th place

Jessica Zito, Adrienne Bruch, Sierra Agarwal, and Ally Hilligoss.

4 x 800m Relay – Girls:  – 9:51.70 – 1st/17th place

Jessica Zito, Adrienne Bruch, Sophia Morales, and Ella Gaul.

Long Jump – Girls:

Kelsey Evans – 15-08.00 – 5th/21st place.

Triple Jump – Girls:

Kelsey Evans – 34-10.50 – 3rd/15th place.

Lilyrose Griebl – 31-06.75 – 8th/15th place.

800m Run – Boys:

Rodrigo Yepez-Lopez – 2:03.55 – 5th/33rd place.

1600m Run – Boys:

Rodrigo Yepez-Lopez – 4:21.93 – 3rd/29th place.

3200m Run – Boys:

Jake Marks – 9:55.45 – 2nd/26th place.

4 x 200m Relay – Boys:  – 1:38.00 – 9th/22nd place.

Arun Sen, Tam Koroye, Dillon Solorio, and Chris Manguelle

4 x 400m Relay – Boys:  – 3:43.47 – 10th/22nd place.

Yariv Simhony, Dillon Solorio, Nna Oranuba, and Allen Moises.

4 x 800m Relay – Boys:  – 8:17.59 – 4th/18th place.

Rodrigo Yepez-Lopez, Jake Marks, Allen Moises, and Dillon Solorio.

Shotput – Boys:

Sharif Munn – 36-08.75 – 10th/17th place.

Full Meet Results:

https://md.milesplit.com/meets/339963/results/624629/raw#.XEFxhVVKhGE